0item(s)

Nu aveti produse in cosul de cumparaturi.

Product was successfully added to your shopping cart.
Seteaza descrescator

Articolele de la 21 la 30 din totalul de 403

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Incepand cu anul 2007 Asociatia crestina umanitara ,,Misiunea Speranta pentru Romania'' (www.slujirecrestina.ro) colaboreaza intens cu echipa de la ,,Resurse Crestine'' (www.resursecrestine.ro) pentru promovarea si ajutorarea cazurilor umanitare in care asociatia noastra si Libraria Maranatha (www.librariamaranatha.ro) este implicata. De-a lungul acestor ani, foarte multe cazuri umanitare si-au gasit rezolvare cu ajutorul fratilor care au ajutat vazand cazurile pe ,,Resurse Crestine''. Pe data de 21 Noiembrie ,,Resurse Crestine'' a implinit 10 ani, organizand o intalnire de aniversare in Timisoara. Am avut onoarea sa fim invitati la aceasta intalnire ca si colaboratori si parteneri ai ,,Resurse Crestine''. A fost o intalnire in care in sfarsit ne-am vazut fata in fata, in care am cunoscut echipa de la ,,Resurse Crestine'', am aflat istoria acestui site si planurile de viitor si ne-am inchinat impreuna. Au fost momente frumoase de partasie. Din partea noastra a fost prezent Negoiescu Samuel, Managerul Librariei Maranatha si Presedinte al asociatiei noastre umanitare. Samuel Negoiescu a prezentat timp de 5 minute felul in care a inceput colaborarea intre asociatia noastra si ,,Resurs...

Citeste mai mult...
luni, 23 noiembrie 2015 By Libraria Maranatha

Intreaga natiune a fost si este sfasiata de durere in urma incendiului din Clubul Colectiv din Bucuresti. Pana in acest moment sunt 45 de morti. Toti tineri...In cateva clipe toate visele, toate planurile, toate aspiratiile au disparut. In urma au ramas familii indoliate, parinti care isi jelesc copii, prieteni cu lacrimi in ochi, copii orfani, etc. Din pacate tragedia nu s-a terminat, inca sunt zeci de raniti grav, pentru care nimeni nu garanteza nimic. Domnul sa se indure de ei si sa le aduca vindecare. Drama insa continua... Din pacate, un urma acestei tragedii au ramas si copii orfani. Sunt 5 copii orfani minori care au ramas in urma acestui tragic accident. Sunt 5 copii orfani care nu mai au nici tata si nici mama. Acesti copii nu mai au nici un sprijin, nici dragostea mamei si nici grija tatalui. 

Libraria Maranatha este alaturi de acesti copii oferindu-le ajutor sa poata trece mai bine si mai usor peste aceste momente cumplite din viata lor. Libraria Maranatha va dona suma de 1000 de lei pentru acesti copii orfani. Suma va fi oferita prin asociatia ,,Misiunea Speranta pentru Romania''. 

 S-a luat legatura telefonica cu unchiul copiilor si s-a stabilit o intalnire personala la ...

Citeste mai mult...
luni, 9 noiembrie 2015 By Libraria Maranatha

Incepand cu luna Octombrie 2015 Libraria Maranatha a preluat cazul umanitar dramatic al Oanei Speranta Stoica. Aceasta are 36 de ani si este mama a doi copii. Sufera de epidermaliza buloasa distrofica, o boala care ii distruge pielea lasandu-i rani deschise pentru toata viata. Oana depinde toata viata ei de un tratament lunar de 1650 de lei, pe care nu si-l poate permite. Timp de un an de zile acest tratament va fi platit de catre Libraria Maranatha prin asociatia umanitara ,,Misiunea Speranta pentru Romania''

In aceasta perioada, orice comanda de carti crestine, cadouri crestine si Biblii de la Libraria Maranatha, devine in mod indirect un ajutor umanitar pentru Oana.

Va multumim ca veti alege Libraria Maranatha, si ca sunteti clientii si partenerii nostri in aceste actiuni de ajutor umanitar si misiune crestina.

Desi cunoastem la nivel teoretic termenul “suferinta” este greu doar sa-ti imaginezi o viata in care sa traiesti doar sub amprenta acestui cuvant. Viata Oanei Speranta Stoica demonstreaza multora ca indiferent de chinurile pe care ti le aduce viata, totusi exista o speranta, exista un motiv pentru care sa iti doresti sa lupti. Chiar daca durerea pe care o simti nu te mai las...

Citeste mai mult...
joi, 1 octombrie 2015 By Libraria Maranatha

Poate ca pana in momentul de fata ati auzit de Libraria Maranatha si de nenumaratele oferte promotionale pe care le ofera la carti crestine, Biblii si cadouri crestine. Aceasta librarie crestina se diferentiaza fata de celelalte librarii crestine datorita scopului pe care si l-a stabilit inca de la infiintare. Scopul este implicarea in proiecte de caritate, cazuri umanitare si proiecte de misiune crestina. Toti cei care cumpara produse de la Libraria Maranatha ajuta in mod indirect diferite persoane aflate in categorii sociale defavorizate sau copii bolnavi de cancer, leucemie sau alte boli grave. Incepand cu anul 2012 au existat multe cazuri umanitare, proiecte de caritate sau de misiune crestina in care Libraria Maranatha s-a implicat, sustinand financiar. Simona Ferariu este un astfel de caz, care a beneficiat de ajutorul nostru. Inca de la nastere Simona sufera de boala oaselor de sticla. Din cauza fragilitatii oaselor, ea nu s-a putut dezvolta si a ramas de un metru inaltime si cu membrele nedezvoltate. Simona nu a umblat niciodata, ci a fost nevoita sa stea in caruciorul cu rotile sau in pat. Din cauza acestei situatii, ea nu se poate administra pe cont propriu, ci trebuie in...

Citeste mai mult...
duminică, 6 septembrie 2015 By Libraria Maranatha

Cautam persoane care au talentul de a crea articole pe diferite teme crestine, care scriu intr-un limbaj frumos si corect gramatical. Articolele care trebuiesc scrise vor avea caracter crestin: articole cu biografiile unor scriitori crestini, recenzii de carti crestine, prezentare unor evenimente la care participa Libraria Maranatha sau asociatia noastra, articole cu caracter umanitar, prezentarea unor cazuri umanitare, etc. Articolele vor avea maxim o pagina A4 si vor fi platite cu 15 lei pe articol / pagina, pretul de piata in acest domeniu. Fiecare dintre cei care isi vor anunta interesul vor trebui sa scrie un articol de proba pentru a vedea cum isi structureaza informatia, limbajul cat si relevanta informatiilor pe care le prezinta. Articolul de proba nu se va plati! Ne rezervam dreptul de a respinge pe cei care nu intrunesc calitatile si conditiile de mai sus. De asemenea, ne rezervam dreptul de a respinde pe parcursul colaborarii orice articol care nu corespunde criteriilor de evaluare de mai sus. Cei care sunteti interesati de aceasta colaborare va rugam sa ne scrieti pe adresa de email: infosperanta@gmail.com

Cu respect
Libraria Maranatha
www.librariamaranatha.ro

vineri, 4 septembrie 2015 By Libraria Maranatha

Articol in lucru!

Va rugam sa reveniti peste cateva zile!

joi, 3 septembrie 2015 By Libraria Maranatha

Articol in lucru!

Va rugam sa reveniti peste cateva zile!

joi, 3 septembrie 2015 By Libraria Maranatha

Articol in lucru!

Va rugam sa reveniti.

joi, 3 septembrie 2015 By Libraria Maranatha

Astazi, Valentin Popovici este un pastor cunoscut datorita patosului cu care slujeste pentru Imparatia lui Dumnezeu. De-a lungul timpului, fratele Valentin Popovici s-a remarcat datorita poeziilor pe care le-a scris, reprezentand o sursa de mangaiere pentru crestinii din tara si din diaspora. Valentin Popovici s-a nascut in anul 1942, fiind fiul lui Alexa si al Dariei Popovici. Alaturi de el, Dumnezeu a mai asezat inca doi frati- Ronella Veronica-Monica si Laurian. In anul 1967 familia acestuia va emigra in Statele Unite ale Americii si se vor stabili in Chicago. Tatal lui Valentin Popovici- fratele Alexa va deveni pastorul Bisericii Baptiste Philadelphia Chicago, iar dupa moartea lui, Valentin Popovici va ramane la conducerea bisericii. Sprijinit de familie, de sotia lui Carmen si de cei patru copii, de 34 de ani Valentin Popovici pastoreste Biserica Baptista din Chicago. Biserica Philadelphia din Chicago a fost considerata o vreme indelungata ca fiind o “nava-amirala” a bisericilor crestine baptiste din Statele Unite, fiind de asemenea si un punct important pentru Asociatia Uniunii din Romania. Aceasta biserica a cunoscut o dezvoltare treptata incepand de pe vremea lui Alexa Popo...

Citeste mai mult...
miercuri, 2 septembrie 2015 By Libraria Maranatha

Singurul volum de poezii publicat in timpul vietii sale este volumul Taine, aparut in editura crestina Door of Hope. Poeziile sale trec dincolo de scena palpitabilului, iar lumea spiritelor ia forma si culoare. Un exemplu ar putea fi poezia Cele sapte batalii de pe Golgota in care poetul trece dincolo de ceea ce se poate vedea sau auzi si alege sa prezinte partea intrinseca- bataliile Fiului lui Dumnezeu pentru mantuire si oferta eternitatii. Prin prisma peoziilor sale, Costache Ioanid indeplineste o misiune si anume decodifica semnificatiile profunde ale Cuvantului lui Dumnezeu. Asadar, apar fabule si alegorii de neuitat precum: Puiul de lebada, Robi si fii, Cumparatorul de suspine, Aripi in cosmos, Sapte usi, Un vierme mic sau Lectia de armonie. Toate acestea au au talc, oglindind maiestos chemarea crestinului si conditia lui in cadrul societatii. Un loc de frunte in randul poeziilor sale il ocupa poeziile de inspiratie folclorica-spiritul mioritic se metamorfozeaza in poezia Oaia cea pierduta. Bogatia creatiilor sale a strabatut intreaga tara si strainatatea in asa fel incat, chiar in zilele noastre poeziile sale transmit acelasi dor si aceeasi pasiune ce o purta pentru Hristos....

Citeste mai mult...
miercuri, 2 septembrie 2015 By Libraria Maranatha
Seteaza descrescator

Articolele de la 21 la 30 din totalul de 403

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5